Wszystkie dzieci lubią przebywać na świeżym powietrzu, dlatego
gdy tylko pozwala na to odpowiednia pogoda ,,Kangurki" (6 - latki) wychodzą poza
teren przedszkola na spacery. Dzieci szukały i rozpoznawały oznaki wiosny.
28 lutego 2017 r. dzieci z grupy ,,Prosiaczki" - 3 latki i ,,Króliczki" - 4 latki, wzięły udział w Lekcji Muzealnej pt. ,,Zapusty".
Co roku, 27 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ działań człowieka na populację niedźwiedzi polarnych, zwłaszcza w kwestii globalnego ocieplenia. Kłapouszki obejrzały prezentacje multimedialną pt. „Arktyka kraina wiecznego lodu i śniegu, dowiedziały się gdzie żyje niedźwiedź polarny, uczestniczyły w doświadczeniu „Dlaczego niedźwiedź nie marznie”, porównały swoje rączki z łapą niedźwiedzia. Niedźwiedź jest największym lądowym drapieżnikiem, to bardzo dobry i skuteczny myśliwy wytrzymujący warunki, których większość żywych organizmów na Ziemi nie byłaby w stanie znieść. Niedźwiedzie wykształciły cechy wyglądu i zachowania umożliwiające im przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki, i zniszczenie tego środowiska będzie oznaczać dla zagładę.
Kilka ciekawostek…
Jak określają badacze, niedźwiedzie polarne wyodrębniły się z grupy brunatnych już około 600 tys. lat temu. Zwierzęta te można spotkać na Grenlandii, w Rosji okolicach Kanady i Alaski, a także w północnych rejonach Azji. Eksperci podają, że białe niedźwiedzie żyjące w Kanadzie stanowią ok. dwóch trzecich światowej populacji tych zwierząt. Niedźwiedzie polarne doskonale przystosowały się do trudnych, arktycznych warunków. Ich białe futro jest bardzo grube i długie, dzięki czemu zapewnia skuteczną ochronę przed zimnem. Białe niedźwiedzie większą część swojego życia spędzają na krach, dlatego też przez niektórych badaczy zaliczane są do ssaków morskich. Co ciekawe, pod powierzchnią wody potrafią wytrzymać nawet dwie minuty.
Zagrożone wyginięciem
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zalicza niedźwiedzie polarne do zwierząt zagrożonych wyginięciem z powodu globalnego ocieplenia. Jak szacują specjaliści, jeśli liczba dni, podczas których wody w Arktyce nie są pokryte lodem wzrośnie z obecnych 150-160 rocznie do 170, populacja niedźwiedzi polarnych może zmniejszyć się nawet o 40 proc.
Eksperci zauważyli też, że rodzi się coraz mniej młodych i są one coraz gorzej odżywione. Wszystkiemu winne jest ocieplanie się klimatu, ponieważ niedźwiedzie mają do przebycia coraz większą odległość do lądu i coraz częściej zdarza się, że nie mają sił, aby do niego dotrzeć.
Ty też uratuj niedźwiedzia
Co zatem możemy zrobić, aby uratować te piękne zwierzęta? Odpowiedź jest prosta – wszystko to, co może przyczynić się do powstrzymania globalnego ocieplenia, np.:
– w czajniku elektrycznym gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy
– temperaturę w domu zmniejszmy chociaż o pół stopnia Celsjusza
– samochód chociaż raz w tygodniu zamieńmy na rower
– żarówki i inne sprzęty domowe wymieńmy na energooszczędne
– zasadźmy drzewko, które będzie nam przypominało, aby troszczyć się o środowisko
– na noc wyłączajmy urządzenia elektryczne z prądu
– możemy wesprzeć kampanię Uratuj Arktykę
23 lutego 2017 r. w Węgorzewskim Centrum Kultury odbył się II etap I Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. ,,Ojczyzna w Zimowej Szacie". Koordynatorami konkursu były pani Joanna Rojek i pani Izabela Jachimek. Celem konkursu było kształtowanie więzi z językiem ojczystym, upowszechnianie wiedzy na temat polskiej poezji, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju. W konkursie wzięło udział 28 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (3-4 latki) i (5-6 latki) z przedszkoli Kubusia Puchatka i Misia Uszatka w Węgorzewie. Całą imprezę prowadziła pani Teresa Matejko dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 1 im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie. Dzieci recytowały wybrane przez siebie wiersze, wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a nawet uzasadnionym strojem. Występy dzieci oceniała komisja konkursowa w składzie: pani Bożena Stępak - dyrektor ZOEASiP W Węgorzewie, pani Anna Bolik- Kun - pracownik Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie oraz pani Izabela Jachimek - logopeda z Samorządowych Przedszkoli nr 1 i nr 2 w Węgorzewie. W przerwie zaplanowanej na obrady jury, dzieci z grupy ,,Koguciki" z Przedszkola im. Misia Uszatka pod kierunkiem pani Lucyny Szender wystąpiły w zimowym tańcu.
Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje, gromkie brawa i rodzice, którzy swoją obecnością, wspierali swoje pociechy. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów i rekwizytów, które dopełniły piękną recytację dzieci i podniosły atrakcyjność występów. Dziękujemy pracownikom przedszkoli za wykonanie pięknej dekoracji. Dziękujemy dzieciom za ciekawe interpretacje wierszy polskich autorów, za wytrwałość w opanowaniu pamięciowym wierszy i odwagę, jaką dzieci wykazały występując przed bardzo liczną publicznością.
Poziom prezentowanych wierszy przez wszystkie dzieci był bardzo wysoki.
Komisja wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
Laureatami konkursu zostali w kategorii wiekowej 3- 4 lata:
I miejsce - Martynka Kuprewicz - Przedszkole im. Kubusia Puchatka
II miejsce - Mateusz Wysocki - Przedszkole im. Misia Uszatka
III miejsce - Filip Lichtarowicz - Przedszkole im. Kubusia Puchatka
Natomiast w kategorii wiekowej 5-6 lat:
I miejsce - Wiktoria Półtorak - Przedszkole im. Misia Uszatka
II miejsce - Franek Sulej - Przedszkole im. Misia Uszatka
III miejsce - Daria Hrudeń - Przedszkole im. Kubusia Puchatka
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia w postaci książek i dyplomów.
Samorządowe Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie: Lena Nawojczyk, Michał Wolski, Nadia Kawka, Alicja Giedziuszewicz, Wiktoria Miszkiel, Zuzia Jędra, Oliwia Górniak, Zuzia Klisko, Magdalena Wolska, Daniel Słoboda.
Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie: Grześ Gierkowski, Tosia Dobkowska, Krzyś Rusinek, Kubuś Milinkiewicz, Maja Pucyk, Zuzia Wasilewska, Laura Sulowska, Filip Butrym, Lena Tumowska, Kinga Rusinek, Miłosz Eksterowicz, Wiktoria Hołoweńko.
Życzymy wszystkim dzieciom motywacji do brania udziału w konkursach i dobrej zabawy podczas recytacji wierszyków.
Dziękujemy sponsorom za ufundowanie pięknych nagród: ,,KSIĄŻKA PAPIER NOŻYCE" Piotr Jurgielewicz, ŚWIAT DZIECKA Zbigniew Niedźwiecki, OPAŁKA dla firm Marek Opałka, PAKROM D i J Romejko Giżycko, Przedsiębiorstwo Prywatne GLOBO Barbara Sułkowska Sklep Węgorzewo.
Opracowały Joanna Rojek i Izabela Jachimek
Chociaż za oknem pogoda mało zimowa, głównie ze względu na brak śniegu, to jednak 22 lutego 2017 r. w Naszym Przedszkolu zrobiło się biało. Stało się to za sprawą zorganizowanego w placówce „Białego Dnia”. Dominującą barwą, w stroju każdego przedszkolaka była w tym dniu biel. Wszyscy z zaangażowaniem brali udział w „białych” zabawach – odszukiwali białe akcenty we własnych strojach oraz w najbliższym otoczeniu, wspólnie bawili się i pląsali w takt muzyki o charakterze zimowym. Był to kolejny dzień pełen radości, niesamowitych wrażeń i atmosfery pełnej życzliwości i przyjaźni w naszym Przedszkolu.
22 lutego 2017 r. na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie, dzieci 6 letnie z grupy ,,Kangurki" i ,,Sowy" wybrały na Dzień Otwarty.Organizatorzy chcieli pokazać jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację dnia otwartego w szkole nauczyciele oraz uczniowie kilku klas swoim gościom mieli do zaproponowania wiele ciekawych zajęć. Dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt.,,Królowa Książka" " w wykonaniu uczniów klasy III d. Następnie uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych, na koniec odwiedziły salę gimnastyczną.
,,Dbaj o Język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz składnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka".
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 21 lutego, w naszym Przedszkolu miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie.
Dzieci na zajęciach analizowały literaturę dziecięcą napisaną przez rodzimych pisarzy, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, które ułatwiają wzajemne kontakty czyniąc je milszymi i prostszymi. Tego dnia odwiedziła nas Pani Bożena Stępak dyrektor ZOEASiP i przeczytała wiersze Jana Brzechwy. Dzieci poznały też twórczość innych poetów takich jak: Maria Konopnicka, Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry. Dziękujemy również Pani Eli babci Zuzi za przeczytanie pięknych wierszy.
Wziąść czy wziąć? Przyszłem czy przyszedłem? Poprawność językowa jest niezwykle ważna, nawet w zwykłej, codziennej rozmowie. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie. O mowę warto dbać. Według badań UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata zagrożona jest zanikiem w ciągu dwóch pokoleń.
Jak mówi profesor Jerzy Bartmiński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, język jest zwierciadłem człowieka
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 18 lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Data 21 lutego upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku studenci jednego z lokalnych uniwersytetów zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Tegorocznym hasłem jest wielojęzyczna edukacja dla zrównoważonego rozwoju w przyszłości.
W ramach obchodów tego dnia Kłapouszki zostały zaproszone na zajęcia do pani logopedy Bożeny Aleksandrowicz, która przygotowała dzieciom ćwiczenia z zakresu „Gimnastyki buzi i języka” opowiedziała, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Pani Bożenka przeczytała wiersz Joanny Kulmowej pt. „ Gbyby ciocia miała wąsy” Kłapouszki ochoczo bawiły się przy tablicy multimedialnej.
więcej....
Dzieci 5,6 letnie z grupy,,Sowy" jak w każdy poniedziałek chętnie zmagały się z ćwiczeniami gimnastycznymi. Aktywność ruchowa to ważna część zajęć dzieci i bardzo przez nich lubiana. więcej...
20.02.2017
Co to są zapusty?" Za kogo się przebierano w ,,zapusty?" Tego wszystkiego mogły dowiedzieć się dzieci 5,6 letnie z grupy,,Sówki" podczas lekcji muzealnej w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Oprócz prezentacji multimedialnej, ciekawych opowieści były też typowe zabawy.
17.02.2017
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas.
"Dzień Kota" dzieci 6 letnie grupa Kangruki
Z okazji ,,Światowego Dnia Kota" grupę ,,Tygryski" dzieci 5 letnie odwiedził kot - o imieniu Aria wraz z Alą i jej tata. Dzieci miały okazję obserwowania kota na żywo. Jego zachowań, sposobu poruszania się, opisywały wygląd kota, dowiedziały się od koleżanki Ali co lubi jej kot, co potrafi. Dużo informacji uzyskały oglądając encyklopedię dla dzieci pt. ,,Koty". Słuchały wybranych fragmentów książki. Doskonałym źródłem wiedzy na temat kota okazał się najnowszy numer ,Świerszczyka" w całości poświęcony kotom. Dużo informacji, zabawnych wierszy i piękna pouczająca opowieść pt. ,,Rudy".
Być może nie jest bogiem, jak myśleli faraonowie, jest jednak zwierzęciem eleganckim i niezwykłej urody. Niektórzy twierdzą, że właściwie to nie ludzie maja koty, ale one mają nas, ponieważ jesteśmy zaledwie osobami, z którymi decydują się żyć. A skąd my o tym wiemy?
17 lutego 2017 r. obchodziliśmy ,,Światowy Dzień Kota". Dzięki uprzejmości taty Alicji - pana Roberta mogliśmy na żywo obserwować budowę, sposób poruszania i zachowania kota. Pan Robert opowiedział jak kotka Ari trafiła do ich domu, jak się należy nią opiekować, jakie są jej zwyczaje i co lubi jeść. A co najważniejsze sprawdziliśmy, że ma bardzo mięciutkie futerko. To bardzo miły i grzeczny gość. Potem wykonaliśmy koty techniką origami. Na zakończenie wysłuchaliśmy opowiadania pt. ,,Rudy" z czasopisma,,Świerszczyk". Na podstawie jego treści wiemy,że nie należy znęcać się nad zwierzętami. To jest okrutne i złe!! I tak minął nam dzień.
Wszystkim kotom małym i dużym życzymy dobrych domów i ludzi !!!
17 lutego na całym świecie mali i duzi świętują Dzień Kota. Z tej okazji życzymy wszystkim kocurom i koteczkom miseczek pełnych łakoci, miękkich kolan do leżenia, ciepłych rąk do głaskania, myszek do zabawy lub polowania, ale przede wszystkim najlepszych na świecie, wspaniałych domków - do końca kociego życia, na zawsze.
Dzisiaj korzystaliśmy z pięknego słoneczka i bawiliśmy się w ogrodzie przedszkolnym
16 lutego 2017 r. odbył się I etap konkursu recytatorskiego pt. ,,Ojczyzna w Zimowej Szacie"do którego zgłosiło się 19 dzieci. Komisja w składzie: p. Teresa Matejko, p. Krystyna Szostak- Bzdel i p. Teresa Górko oceniała: interpretację utworu- recytację,
dykcję; opanowanie pamięciowe- utwór recytowany z pamięci w całości; ogólny wyraz artystyczny- odpowiedni strój, gestykulacja, mimika. Na ostateczną ocenę mogły mieć
również wpływ wszelkie rekwizyty, które wzbogacały występ dziecka. Przegląd talentów odbył się przed publicznością. Spośród wszystkich recytatorów komisja wyłoniła 12 osób. Wśród nich znaleźli się: Lena Nawojczyk, Michał Wolski, Martyna Kuprewicz, Nadia Kawka, Wiktoria Miszkiel, Zuzia Jędra, Daria Hrudeń, Zuzia Klisko, Oliwia Górniak, Magdalena Wolska, Marysia Wawer i Daniel Słoboda. Wszyscy uczestnicy I etapu konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki i zostali zaproszeni do II etapu. 23 lutego 2017 r. w Węgorzewskim Centrum Kultury odbędzie II drugi etap konkursu, gdzie razem z Przedszkolem Misia Uszatka będziemy walczyć o nagrody.. Pozostali uczestnicy również zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Dzisiaj tj. 15 lutego 2017 na Hali Miejskiej odbyła się IX Zimowa Przedszkolada w której wzięły udział dzieci 5,6 letnie z grup ,,Kangurki", ,,Sowy" i ,,Kłapouszki" oraz dzieci z innych przedszkoli, które rywalizowały w kilku konkurencjach sprawnościowych. Dzieci mierzyły się z toczeniem kuli śniegowej, biegały ze śnieżynką na rakiecie od badmintona, ścigały się w tunelu śnieżnym oraz przeskakiwały z kry na krę. Oprócz tego były rzuty woreczkiem do celu oraz tor przeszkód. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami nagrodami oraz słodkim poczęstunkiem.
Propagując czytelnictwo wśród dzieci, do przedszkola zapraszamy rodziców, dziadków, osoby znane.
14 lutego 2017 r. do przedszkola zaprosiliśmy mamę Elenki panią Martę., która przeczytała dzieciom bajkę ,,Złotowłosa i trzy niedźwiadki" oraz ,,Czerwony kapturek". Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanych bajek.