9 maja 2017 odwiedziła nas Pani Anna Bolik- Kun z Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie z bajka pt. ,,Trzy świnki" czytaną metodą Kamishibai. Dziękujemy i jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego z okazji Dnia Bibliotekarza.
XXI Biegi Dziecięce ,, Mazury Cud Natury' odbyły się 2 maja w centrum Węgorzewa, tradycyjnie towarzyszyły Półmaratonowi Węgorza. Nasze przedszkole reprezentowane było przez dzieci z grup ,, Prosiaczki, .. Króliczki'', Tygryski'', Kangurki'', ,, Sowy'' i ,, Kłapouszki''
Pogoda dopisała a dzieci spisały się na MEDAL
W kategori Dziewczęta rocznik 2010 pierwsze miejsce zdobyła Marcelina Wiertel z grupy ,,Kłapouszki''
Gratulujemy wszystkim, którzy wykazali się sportowym duchem walki. Dziękujemy serdecznie rodzicom za przybycie i kibicowanie naszym dzielnym biegaczom!
,,Każdy chłopiec, nawet mały,
gdy jest zręczny, dzielny, śmiały
i jest dobrym przedszkolakiem,
może kiedyś być strażakiem."
4 maja odchodzimy Dzień Św. Floriana patrona Strażaków. . Spotkanie ze strażakami odbyło się przed siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie. Dzieci miały możliwość obejrzenia wozu strażackiego. Pan Jarek pokazał, jak wyposażony jest wóz strażacki. Widzieliśmy węże gaśnicze, nożyce hydrauliczne używane podczas ratowania ludzi. Niepowtarzalną okazją dla dzieci było przymierzanie hełmu strażackiego oraz trzymanie węża gaśniczego udając gaszenie pożaru. Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Dziękujemy, że dajecie nam poczucie bezpieczeństwa, że możemy na Was liczyć o każdej porze dnia i nocy! Z okazji Dnia Św. Floriana wszystkim strażakom składamy najlepsze życzenia. Życzymy Wam bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji. Należą Wam się ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.
Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji ,,Bratki na rabatki" w której pomagali rodzice. To właśnie oni zakupili piękne bratki oraz inne kwiatki, które dzieci posadziły na rabatce przed przedszkolem. Akcja sadzenia kwiatów ma inspirować dzieci do troski o środowisko naturalne, a także do dbania o otoczenie naszego przedszkola. Pomysł sadzenia bratków bardzo spodobał się dzieciom, które z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem pomagały sadzić kwiaty. Była to wspaniała lekcja przyrody. Dziękujemy rodzicom
"Co to jest Polska?"
(autor: Czesław Janczarski)
- Co to jest Polska? -
spytał Jaś w przedszkolu.
Polska to wieś i las,
i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, nad tobą.
Polska - to miasto,
strumień i rzeka,
i komin fabryczny,
co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to jest także
twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak - i przedszkole,
i róża w ogrodzie
i książka na stole.
Patriotyzm - to przywiązanie do swej Ojczyzny i narodu, umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Patriotyzm - to troska o swoją Ojczyznę.
Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi, a także rozwijając poczucie przynależności narodowej Kłapouszki wzięły udział w obchodach Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja . Był to czas na przypomnienie dzieciom historii państwa polskiego, rozmowy na temat symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Dzieci zostały zapoznane z wydarzeniami historycznymi związanymi z Konstytucją 3 maja w postaci prezentacji multimedialnej. Tego dnia przedszkolacy wspaniale prezentowali się w strojach galowych. Chętnie wykonali prace plastyczno- techniczne wśród, których nie mogło zabraknąć chorągiewek. Recytowali wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”
26 kwietnia 2017 r. o 9.30 w Węgorzewskim Centrum Kultury odbył się I Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Dziecięcej ,,Na ludową nutę”.
Organizatorami Festiwalu były Samorządowe Przedszkola Nr 1 im. Kubusia Puchatka i Nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie. Uroczystość otworzyły Pani Dyrektor Przedszkola Nr 1 Teresa Matejko i Pani Dyrektor Przedszkola Nr 2 Małgorzata Borejko. Koordynatorami i prowadzącymi uroczystość były Joanna Rojek z Przedszkola Nr 1 i Izabela Jachimek z Przedszkola Nr 2.
Nadrzędnym celem Festiwalu ,,Na ludową nutę” było rozwijanie poczucia przynależności narodowej i kulturowej u naszych wychowanków oraz ich współuczestniczenia w pielęgnowaniu tradycji. Festiwal w całości poświęcony był polskiej twórczości ludowej.
Osiem grup z obydwu Samorządowych Przedszkoli zaprezentowało swoje umiejętności wokalne i taneczne.
„W moim ogródeczku”, „Czerwone jabłuszko”, ,,Dobry dzionek Wam” czy ,,Lipka”, m.in. takie utwory wykonywały dzieci podczas Festiwalu Piosenki Dziecięcej. To pierwsza odsłona takiego festiwalu.
Serdeczne podziękowania składamy gościom, którzy uświetnili swoją osobą naszą uroczystość.
Dziękujemy za przybycie: Księdzu Rafałowi Chwałkowskiemu, Księdzu kmdr ppor. Tomaszowi Koczy, Krystynie Krasnoborskiej, Agnieszce Krukowskiej, Margaricie Stępniak, kpt. Rafałowi Ługiewiczowi, st. chor. Sebastianowi Erbetowskiemu, chor. Dariuszowi Wolińskiemu, mł. bryg. Pawłowi Mickiewiczowi, chor. Małgorzacie Niewiadomskiej, Danielowi Podolak oraz rodzinom występujących dzieci.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi WCK za udostępnienie sali widowiskowej, sprzętu nagłaśniającego oraz elementów dekoracji.
Serdeczne podziękowania składamy także Pani Dyrektor i Pracownikom Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie za wypożyczenie pięknego rękodzieła do dekoracji.
Prezentowane piosenki i tańce z różnych regionów Polski przygotowały nauczycielki poszczególnych grup z obydwu Przedszkoli, za co serdecznie im dziękujemy. Podziękowania składamy również wszystkim pracownikom Przedszkoli za przygotowanie barwnych strojów, dekoracji oraz rekwizytów.
Dziękujemy dzieciom, że dostarczyły nam wszystkim wielu niezapomnianych i pięknych wrażeń. Życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia w kolejnej edycji Festiwalu.
Opracowały: Joanna Rojek, Izabela Jachimek.
21.04 obchodziliśmy w grupie Kłapouszków „Dzień Ziemi” w tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na zielono, na znak, tego że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska. Kłapouszki wysłuchały opowiadania pt. „Chora Planetka” Magdaleny Tokarczyk, dowiedziały się jak należy dbać o planetę aby nie była chora. Kolejnym punktem obchodów Dnia Ziemi” było wykonanie drzew ekologicznych z surowców wtórnych.
11 kwietnia 2017 r. odbyło się kolejne ,,Spotkanie z Muzyką" w wykonaniu muzyków z Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Tematem było ,,Cztery pory roku". Dzieci dowiedziały się co to jest ,,Muzyka ilustracyjna", przybliżono im wygląd i brzmienie takich instrumentów jak ,,Tuba" i ,,Flet poprzeczny". Dziękujemy za jak zwykle interesujące i pouczające spotkanie.
W turnieju wiedzy brali udział: Nikolas Syta gr. ,,Sowy", Bartek Mickiewicz gr. ,,Kangurki", Oliwier Urbanik gr. ,,Tygryski"
O tym, jak ważny jest ruch w życiu małego dziecka nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawianie sportu daje mnóstwo radości, poczucie spełnienia i piękne, zdrowe ciało. Ale nie tylko. Uczy też wytrwałości w dążeniu do celu, pokonywania własnej słabości i wiary w siebie. To także świetna lekcja zdrowej rywalizacji i współpracy w zespole.
Mając na uwadze walory aktywnego spędzania czasu zorganizowano DZIEŃ SPORTU. Dzieci w formie zabawy na świeżym powietrzu ćwiczyły sprawność ogólną, koordynację kończyn dolnych i górnych, koncentrację, celność, szybkość, dokładność, koordynację wzrokowo – ruchową, a także uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad fair – play oraz radzenia sobie z porażkami. Wszystkie te umiejętności kształtowane były w formie atrakcyjnej dla dzieci zabawy. Zaprosiliśmy również Pana Marka Makowskiego, węgorzewianina, biegacza, maratończyka, który opowiedział dzieciom o swojej pasji do biegania. Bardzo dziękujemy Panu Markowi za odwiedzenie naszego przedszkola.
Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońce blasku.
I wielka miłość rośnie w nas. Miłość do ludzi, do przyrody.
W zielone każdy gra.
Już zima poszła spać za morze, a w naszych sercach radość gra.
Przedświąteczny czas u Kłapouszków
II miejsce w konkursie na "Gaik i Marzannę " grupa Kłapouszki
7 kwietnia 2017 r. dzieci z grup ,,Króliczki", ,,Tygryski", ,,Kangurki" i ,,Sowy" wykonały Marzanki i Gaik, na konkurs do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Na miejscu w Muzeum podziwiały inne Marzanki i Gaiki zgłoszone do konkursu. Dziedzictwo kulturowe naszego regionu to rzecz ważna, warto je kultywować i podtrzymywać dawne ludowe zwyczaje.
6 marca 2017 r. dzieci z grupy ,,Kangurki" w ramach obchodów „446. Urodzin Miasta” Muzeum Kultury Ludowej na zaproszenie dr Jerzego Łapo ,wybrały się na lekcje muzealną zatytułowaną „Węgorzewo. Z pocztą przez stulecia”.
446. URODZINY MIASTA: lekcja muzealna „Węgorzewo. Z pocztą przez stulecia”, prowadzona przez dra Jerzego Łapo. Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie,
Samych uśmiechów, przyjaciół stu, tysiąca przygód, bajecznych snów, worka prezentów, uciech bez liku, słonecznych dni, lodów na patyku i mnóstwa, mnóstwa słodyczy … życzą dzieci oraz panie z grupy ,,Sowy".
6 marca 2017 r. dzieci z grupy ,,Sowy" w ramach obchodów „446. Urodzin Miasta” Muzeum Kultury Ludowej na zaproszenie dr Jerzego Łapo ,wybrały się na lekcje muzealną zatytułowaną „Węgorzewo. Z pocztą przez stulecia”. Dzieci poznały dzieje węgorzewskiej poczty, miały możliwość samodzielnie podpisać i wysłać pocztówkę.
5 kwietnia 2017 r. dzieci z grupy ,,Kangurki" wybrały się do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie na zajęcia komputerowe Necio.pl - zabawa w internet. Necio. pl to program edukacyjny dla dzieci 4-6 letnich, który uczy bezpieczeństwa w internecie. Dzieci dowiedziały się czym jest internet, jak działa myszka i klawiatura komputerowa, czym są strony www, jak je zamykać i otwierać.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. W naszym Przedszkolu nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu. Na stolikach znajdowała się kolorowa wystawka pięknych książek dla dzieci.Podczas tego miłego spotkania ,, Prosiaczki'' i ,, Króliczki''dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat książek przeznaczonych specjalnie dla nich, miały również okazję wykazać się znajomością bajek napisanych przez Andersena. Następnie były zagadki zarówno słowne, jak i obrazkowe dotyczące znajomości bajek, baśni, legend dla dzieci oraz postaci w nich występujących. Zagadki przeplatane były różnymi zabawami i oczywiście czytaniem utworów, tym razem polskich pisarzy i poetów tworzących dla dzieci. Pani Krysia z towarzyszeniem i włączeniem dzieci do wspólnego czytania przedstawiła wiersz „Kaczka-dziwaczka” Jana Brzechwy. Pani Dyrektor odczytała wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima, a pani Grażynka w zabawny sposób zaprezentowała wiersz „ Spóźniony słowik'', Juliana Tuwima.”Spotkanie przyniosło wszystkim obecnym wiele pozytywnych wrażeń, dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadań czytanych przez swoje panie.Tym akcentem z przyjemnością dołączamy się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Pani Grażyna z okazji Dnia Książki dla dzieci zaprosiła "Kłapouszki" na zajęcia biblioteczne. Tym razem bohaterami zajęć były krasnoludki. Dzieci poznały wygląd i rodzaje krasnoludków, ich mieszkania, a także zajęcia jakie wykonują na co dzień. Pani Grażynka przeczytała o zwyczajach i gustach kulinarnych krasnoludków. Kłapouszki wysłuchały fragmentu książki T. Wolfa pt. ”Leśny ludek i skrzaty”, a na koniec zajęć obejrzeli gazetkę i wystawkę książek o krasnoludkach